Answer:
The unit rate is

Explanation:
Givens:
- 1 quart equals 32 ounces.
- A quart bottle of milk costs $1.19
The unit rate refers to the cost per ounce. Here we can use the rule of three, if 1 quart is 32 ounces and it costs $1.19, how much would be 1 ounce:

Therefore, the unit rate is
