135k views
4 votes
What is the unit rate of a quart (32 ounce) bottle of milk cost 1.19?

User Arjoonn
by
9.6k points

2 Answers

5 votes
1.19 dollars/quart x 1 quart/ 32 ounces = .037 = 3.7 cents per ounce

when you set up the multiplication, since quarts are in the denominator initially and you want to get rid of them, set the quarts in the numerator of the unit rate (1 quart/ 32 ounces) so that the units cancel and you are left with the units that you wanted ($/ounce).

Clear as mud?! :)
User Nan Zhou
by
8.4k points
3 votes

Answer:

The unit rate is
\$0.037

Explanation:

Givens:

  • 1 quart equals 32 ounces.
  • A quart bottle of milk costs $1.19

The unit rate refers to the cost per ounce. Here we can use the rule of three, if 1 quart is 32 ounces and it costs $1.19, how much would be 1 ounce:


1oz(\$1.19)/(32oz)=\$0.037

Therefore, the unit rate is
\$0.037

User Bunnie
by
7.9k points

No related questions found