a.It will take 30 gallons of gas to complete the road trip.
b.To solve this, you have to find out how many miles you get with each gallon. 300 ÷ 12 = 25. So you get 25 miles per gallon. Next, you have to divide the 750 miles by 25 miles per gallon. 750 ÷ 25 = 30. Therefore, you will need 30 gallons of gas.
c.We already know we need 30 gallons. If one gallon is $3.75, divide 30 by 3.75 and the answer is $112.50.
d.To find the cost per mile, we need to know the total amount of miles in the road trip. The entire trip is 750 miles. Next we take the $112.50 and divide it by 750. The answer you get is 0.15. Therefore the cost per mile is 0.15¢.