55.8k views
5 votes
At the market, 2.4 pounds of peas cost $1.68. How much does 1 pound cost?

User Lauhub
by
7.8k points

1 Answer

1 vote
2.4 pound peas cost $1.68 so 1 pound cost 1.68/2.4 =0.07$
User Mikhuang
by
7.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories