84.8k views
5 votes
A 0.0010-kg pellet is fired at a speed of 50.0m/s at a motionless 0.35-kg piece of balsa wood. When the 

pellet hits the wood, it sticks in the wood and they slide off together. With what speed do they slide?

User Rgalbo
by
7.3k points

2 Answers

3 votes
p = m*v

conservation of momentum suggests

initial momentum equals final momentum

mv-initial = mv-final

(0.0010 kg)(50 m/s) = (0.0010 kg + 0.35 kg)v

thus:

v = (0.0010)(50)/(0.351) = 0.142 m/s
User Xab Ion
by
7.5k points
6 votes

Answer: The pellet and wood slide at a speed of 0.142 m/s.

Explanation:

To calculate the velocity of the pellet and wood after the collision, we use the equation of law of conservation of momentum, which is:


m_1u_1+m_2u_2=m_1v_1+m_2v_2

where,


m_1 = mass of pellet = 0.001kg


u_1 = Initial velocity of pellet = 50m/s


v_1 = Final velocity of pellet = v m/s


m_2 = mass of wood = 0.36kg


u_2 = Initial velocity of wood = 0m/s


v_2 = Final velocity of wood = v m/s

Putting values in above equation, we get:


(0.001* 50)+(0.35* 0)=(0.001+0.35)v\\\\v=0.142m/s

Hence, the pellet and wood slide at a speed of 0.142 m/s.

User Rajdeep Dutta
by
6.9k points