Answer: The pellet and wood slide at a speed of 0.142 m/s.
Explanation:
To calculate the velocity of the pellet and wood after the collision, we use the equation of law of conservation of momentum, which is:

where,
= mass of pellet = 0.001kg
= Initial velocity of pellet = 50m/s
= Final velocity of pellet = v m/s
= mass of wood = 0.36kg
= Initial velocity of wood = 0m/s
= Final velocity of wood = v m/s
Putting values in above equation, we get:

Hence, the pellet and wood slide at a speed of 0.142 m/s.