94.4k views
5 votes
WHAT Is the rate and unit rate of $7.96 for 5 Pounds

User Soandos
by
8.5k points

1 Answer

6 votes
To calculate unit rate, you are simply finding the unit ($) per rate (pound). Start by setting up a ratio, in this case, you have $7.96 per 5 pounds. You want to find the price per pound. Fractions are just another way to write a division problem, so divide.

$7.96/5 = approx. $1.59 per pound

Hope this helps!
User VincentVega
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.