94.4k views
5 votes
WHAT Is the rate and unit rate of $7.96 for 5 Pounds

User Soandos
by
7.3k points

1 Answer

6 votes
To calculate unit rate, you are simply finding the unit ($) per rate (pound). Start by setting up a ratio, in this case, you have $7.96 per 5 pounds. You want to find the price per pound. Fractions are just another way to write a division problem, so divide.

$7.96/5 = approx. $1.59 per pound

Hope this helps!
User VincentVega
by
7.4k points