228k views
4 votes
If a dozen eggs cost $1.35,what is the unit cost?

2 Answers

4 votes
1.35/ 12 = 0,112 So the unit cost will be 0,112 Check the answer 0,112 *12 = 1.35 You got it my friend
User Ohad Dan
by
8.4k points
4 votes

Answer:

The cost of an egg is $0.11

Explanation:

Given : The cost of one dozen of eggs is $ 1.35

We have to find the cost of one egg.

We know, one dozen has 12 units

Thus, One dozen of eggs contain 12 eggs

So cost of 12 eggs is $ 1.35

So to find the cost of one egg divide the cost by 12.

We get,

1 egg =
(1.35)/(12)=0.1125

Thus, The cost of an egg is $0.11

User Shireesh Asthana
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories