menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
What has a better deal? Daisy Sour Cream $1.49, or Kraft Sour Cream $2.55 for 16oz And what are the unit rates for each of them?
asked
Jul 11, 2022
81.9k
views
8
votes
What has a better deal? Daisy Sour Cream $1.49, or Kraft Sour Cream $2.55 for 16oz
And what are the unit rates for each of them?
Mathematics
college
Kang Ming Chua
asked
by
Kang Ming Chua
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
10
votes
Answer:
2.55
Explanation:
Blambert
answered
Jul 15, 2022
by
Blambert
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 25, 2024
84.0k
views
Kraft Sour Cream $2.55 for 16oz or Daisy Sour Cream $1.49 for 8ozFind the unit rate.
Johnny Cheesecutter
asked
Nov 25, 2024
by
Johnny Cheesecutter
8.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
84.0k
views
asked
Jun 5, 2024
51.1k
views
Kraft targeted its cream cheese flavors to match the tastes of a store's customers using off-line analysis of POS (point-of-sale) data. This is an example of ______. A) Yield management B) Expert systems
Campfire
asked
Jun 5, 2024
by
Campfire
8.0k
points
Business
high-school
1
answer
5
votes
51.1k
views
asked
Mar 15, 2021
99.4k
views
Consumers might not realize that Philadelphia cream cheese and Jell-O products are made by the same company—Kraft. Philadelphia cream cheese and Jell-O are known as
Jornathan
asked
Mar 15, 2021
by
Jornathan
7.9k
points
Business
high-school
1
answer
0
votes
99.4k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org