Answer: 450 J
Step-by-step explanation:
Kinetic Energy = 1/2 × mass × velocity²
Kinetic Energy = 1/2 × 1.0 Kg × 30 m/s²
Kinetic Energy = 1/2 × 1.0 Kg × 900
Kinetic Energy = 450 J
8.0m questions
10.6m answers