60.8k views
0 votes
A 1 kg ball is thrown into the air with an initial velocity of 30 m/s. How much kinetic energy does the ball have?

2 Answers

3 votes

Answer: 450 J

Step-by-step explanation:

Kinetic Energy = 1/2 × mass × velocity²

Kinetic Energy = 1/2 × 1.0 Kg × 30 m/s²

Kinetic Energy = 1/2 × 1.0 Kg × 900

Kinetic Energy = 450 J

User Odemolliens
by
7.9k points
6 votes
Kinetic Energy = (1/2)mv²

m = 1kg, v = 30m/s

Kinetic Energy = (1/2) * 1 * 30 * 30 = 450 J
User Vladi Gubler
by
7.4k points