165k views
19 votes
Unit Rate A 12 ounce bag of apples cost $4.99. How much is it per ounce (for 1 ounce).​

User Crispyduck
by
8.2k points

2 Answers

5 votes

I would say maybe 41 or 42 cents

User Hexxefir
by
8.0k points
6 votes

Answer:$2.40

Step-by-step explanation: divide the ounce with the cost

12 / 4.99 =2.40

User MyClone
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories