87.6k views
0 votes
Find the unit price rounded to the nearest cent: 6.5 pounds for $5.85 is ________ per pound.

Question 3 options:



$0.90



$1.05



$1.04



$38.03

2 Answers

2 votes
It’s the first option.
5.85/6.5= 0.90
User Abdallah Okasha
by
8.5k points
6 votes

Answer: The unit price = $0.90

Explanation:

Given statement : 6.5 pounds for $5.85

i.e. 6.5 pounds costs $5.85.

Then to find the cost of 1 pound we divide the cost of 6.5 pounds by 6.5. we get

The cost of 1 pound =
(5.85)/(6.5)=(585)/(650)\\\\=(9)/(10)=0.90

Hence, the cost of 1 pound = $0.90

i.e. The unit price = $0.90

User Bikuser
by
8.7k points

No related questions found