Answer : The correct option is, (C) 85.0 %
Solution : Given,
Mass of
= 62 g
Experimental yield of HCl = 42 g
Molar mass of
= 137 g/mole
Molar mass of HCl = 36.5 g/mole
First we have to calculate the moles of
.
Now we have to calculate the moles of HCl.
The balanced chemical reaction is,
From the balanced reaction we conclude that
As, 1 moles of
react to give 3 moles of
So, 0.452 moles of
react to give
moles of
Now we have to calculate the mass of HCl.
Therefore, the mass of HCl is, 49.494 g
Now we have to calculate the percent yield of HCl.
Therefore, the percent yield of HCl is, 85.0 %