43.1k views
2 votes
Mrs.plunket paid $1.78 for 2/3 of a pound of potatoes what is the price per pound of potatoes

User Corrine
by
6.5k points

2 Answers

1 vote
this question has a very simple answer

all you need to do is divide $1.78 by 2/3

for 1/3 pound of potatoes, it's about $0.89

the answer to your question is = $0.89
User Jme
by
6.8k points
5 votes
i think it is 2.67 but i might be wrong
User Noltibus
by
6.9k points