menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Mrs.plunket paid $1.78 for 2/3 of a pound of potatoes what is the price per pound of potatoes
asked
Mar 15, 2018
43.1k
views
2
votes
Mrs.plunket paid $1.78 for 2/3 of a pound of potatoes what is the price per pound of potatoes
Mathematics
middle-school
Corrine
asked
by
Corrine
6.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
this question has a very simple answer
all you need to do is divide $1.78 by 2/3
for 1/3 pound of potatoes, it's about $0.89
the answer to your question is =
$0.89
Jme
answered
Mar 18, 2018
by
Jme
6.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
i think it is 2.67 but i might be wrong
Noltibus
answered
Mar 22, 2018
by
Noltibus
6.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.8m
questions
10.4m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org