68.6k views
2 votes
Tell which is the better buy.

a 3 lb bag of apples for $3.26 or a 5 lb bag of apples for $4.89

a 3 lb bag of apples for $3.26

a 5 lb bag of apples for $4.89

User Imbrizi
by
8.3k points

2 Answers

1 vote
It would be choice B. Here is my work:
A.
\mathtt{\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\underline{1.08666}}\\ \mathtt{3)\text{ }3.26}\\ \mathtt{\text{ }\text{ }\text{ }\underline{\text{-}3\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }}}\\ \mathtt{\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }26}\\ \mathtt{\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\underline{\text{-}24\text{ }\text{ }}}}\\ \mathtt{\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }20}\\ \mathtt{\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\underline{\text{-}3\text{ }\text{ }}}

B.
\mathtt{\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\underline{0.978}}\\ \mathtt{5)\text{ }4.89}\\ \mathtt{\text{ }\text{ }\text{ }\underline{\text{-}4.5\text{ }\text{ }}}\\ \mathtt{\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }39}\\ \mathtt{\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\underline{\text{-}35}}\\ \mathtt{\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }40}\\ \mathtt{\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\text{ }\underline{\text{-}40}}
User Tawanda
by
7.8k points
4 votes
The answer would be "B"
User Simon Thordal
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.