Let x = amount invested in 6% account
300 + x = amount invested in 8% account
6%x + 8%(300 + x) = 94
0.06x +0.08(300 + x) = 94
0.06x + 24 + 0.08x = 94
0.14x + 24 = 94
0.14x = 94 – 24
0.14x = 70
x = 70/0.14
x = 500
Amount invested in 6% account = $500
Amount invested in 8% account = $300 + x = $300 + $500 = $800