124k views
5 votes
Katie wants to buy some popcorn for her family at the theater. Each small tub of popcorn costs $3 and each large tub of popcorn costs $4. She needs to buy at least 7 tubs of popcorn, but she only has $24 in her wallet.

User SLN
by
8.2k points

1 Answer

5 votes

For this case we propose a system of equations:

x: Represents the amount of small popcorn tubs

y: Represents the amount of large popcorn tubs

According to the data we have to:


3x + 4y = 24 (Spending all the money in your wallet)


x + y = 7 (Buying 7 popcorn tubs)

From the second equation we have:


x = 7-y

Substituting in the first equation:


3 (7-y) + 4y = 24\\21-3y + 4y = 24\\21 + y = 24\\y = 24-21\\y = 3

Thus, Katie can buy 3 large tubs of popcorn.

So:


x = 7-3\\x = 4

In addition, you can buy 4 small tubs of popcorn.

Answer:

3 large popcorn tubs.

4 small popcorn tubs.

User Arman Feyzi
by
9.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories