menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 4-pint carton of pineapple juice costs $9.92. What is the price per quart?
asked
Jan 15, 2018
64.6k
views
2
votes
A 4-pint carton of pineapple juice costs $9.92. What is the price per quart?
Mathematics
middle-school
Cramopy
asked
by
Cramopy
7.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
4 pint will cost 9.92
Want to find out 1
You need to divide
9.92 divide 4 =$2.48
Njtman
answered
Jan 20, 2018
by
Njtman
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 18, 2024
164k
views
A 4 pint carton of pineapple juice costs 9.04. What is the price per quart
Max Coplan
asked
Nov 18, 2024
by
Max Coplan
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
164k
views
asked
May 24, 2021
214k
views
A 2-quart carton of pineapple juice costs 9.68. What is the price per pint ?
Sabir Khan
asked
May 24, 2021
by
Sabir Khan
8.5k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
214k
views
asked
Dec 1, 2024
30.4k
views
A 2-pint carton of pineapple juice costs $1.60. What is the price per cup?
Kazy
asked
Dec 1, 2024
by
Kazy
7.9k
points
Mathematics
college
2
answers
0
votes
30.4k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org