64.6k views
2 votes
A 4-pint carton of pineapple juice costs $9.92. What is the price per quart?

User Cramopy
by
6.5k points

1 Answer

6 votes
4 pint will cost 9.92
Want to find out 1
You need to divide
9.92 divide 4 =$2.48
User Njtman
by
7.4k points