121k views
21 votes
You want to buy some beans . A 6 - ounce package costs $2.16 . A 15 - ounce package costs $5.92 . A 20 - ounce package costs $7.60 . Which package is the best buy

User Anasmi
by
7.4k points

1 Answer

10 votes

Explanation:

Given that,

A 6 ounce package costs $2.16

A 15 ounce package costs $5.92

A 20 ounce package costs $7.60

So,

Cost of 1 ounce of package = 2.16/6 = $0.36

Cost of 1 ounce of package = 5.92/15 = $0.394

Cost of 1 ounce of package = 7.6/20 = $0.38

Hence, 'a 6 ounce package costs $2.16' is the best deal to buy.

User Deodat
by
7.9k points