121k views
21 votes
You want to buy some beans . A 6 - ounce package costs $2.16 . A 15 - ounce package costs $5.92 . A 20 - ounce package costs $7.60 . Which package is the best buy

User Anasmi
by
8.6k points

1 Answer

10 votes

Explanation:

Given that,

A 6 ounce package costs $2.16

A 15 ounce package costs $5.92

A 20 ounce package costs $7.60

So,

Cost of 1 ounce of package = 2.16/6 = $0.36

Cost of 1 ounce of package = 5.92/15 = $0.394

Cost of 1 ounce of package = 7.6/20 = $0.38

Hence, 'a 6 ounce package costs $2.16' is the best deal to buy.

User Deodat
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories