Explanation:
Given that,
A 6 ounce package costs $2.16
A 15 ounce package costs $5.92
A 20 ounce package costs $7.60
So,
Cost of 1 ounce of package = 2.16/6 = $0.36
Cost of 1 ounce of package = 5.92/15 = $0.394
Cost of 1 ounce of package = 7.6/20 = $0.38
Hence, 'a 6 ounce package costs $2.16' is the best deal to buy.