20.7k views
3 votes
Find each unit price what is the better buy explain electrical wire $1.49 for 3ft $.69 for 18in

User Pan Ziyue
by
7.7k points

1 Answer

6 votes
$1.49 3ft OR $.69 1.5ft

69 * 2 = 138

$149 for 3ft OR $1.49 for 1.5ft.

Option two is a better buy.
User Krishna Kishore
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories