59.8k views
3 votes
The cost for 3.8 pounds of shrimp is $18.05. Find the unit price in dollars per pound. If necessary, round your answer to the nearest cent.

2 Answers

4 votes
$4.75 per pound of shrimp
User Yevhen Horbunkov
by
8.4k points
3 votes

18.05 / 3.8 = 4.75

unit price = $4.75 per pound

User Mark Magalona
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories