98.6k views
1 vote
Theos mom bought an eight-pack of juiceboxes at the store for $4. Find the unit rate for the juice boxes.

User Arturvt
by
8.2k points

1 Answer

6 votes
Cost : Quantity = Unit rate

4 : 8 = 0.50$
User Ehsavoie
by
8.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.