menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
matt can buy an 8-ounce jar of salsa for $2.79 or a 15-ounce jar os salsa for $5.54. which jar has the best unit rate?
asked
May 23, 2018
63.2k
views
0
votes
matt can buy an 8-ounce jar of salsa for $2.79 or a 15-ounce jar os salsa for $5.54. which jar has the best unit rate?
Mathematics
middle-school
Bryanjonker
asked
by
Bryanjonker
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
8/2.79 = 1/2.867, or $2.86 per each oz
15/5.54 = 2.707/1, or 2 oz for every 1 dollar
the 15 oz jar of salsa has the better unit rate
hope this helps
Vbd
answered
May 26, 2018
by
Vbd
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 23, 2018
219k
views
Matt can buy an 8-ounce jar of salsa for 2.79 or a 15 ounce jar of salsa for 5.54. which jar has the best unit rate
Alexander Sandberg
asked
Nov 23, 2018
by
Alexander Sandberg
8.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
219k
views
asked
Jan 8, 2018
29.5k
views
Matt can buy an 8-ounce jar of salsa for $2.79 or a 15-ounce jar of salsa for $5.54. Which jar has the best unit rate.
Alan Kis
asked
Jan 8, 2018
by
Alan Kis
7.6k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
29.5k
views
asked
May 16, 2018
28.9k
views
Matt can buy an 8-ounce jar of salsa $2.79 or a 15-ounce jar of salsa for $5.54. Which jar has the best unit rate
GuidoS
asked
May 16, 2018
by
GuidoS
7.8k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
28.9k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity