63.2k views
0 votes
matt can buy an 8-ounce jar of salsa for $2.79 or a 15-ounce jar os salsa for $5.54. which jar has the best unit rate?

1 Answer

5 votes
8/2.79 = 1/2.867, or $2.86 per each oz
15/5.54 = 2.707/1, or 2 oz for every 1 dollar

the 15 oz jar of salsa has the better unit rate

hope this helps
User Vbd
by
7.3k points