217k views
20 votes
What is the formula of equivalent ratios,or units Rates?Twelve eggs cost $2.04.How much would 18 eggs cost?

2 Answers

11 votes
To find the cost of 18 eggs you first need to find the cost of 1 egg. 2.04/12= 0.17. A single egg cost 17 cents. Therefore 18 eggs 18(.17) would cost $3.06

$3.06 for 18 eggs
User Sabbane
by
8.2k points
5 votes

Answer:

If 12 eggs cost $2.04, then figure out how much 1 egg costs. You do that by dividing the total (2.04) by the amount (12) = 0.17. Take that number and multiply by how many eggs (18) and you'll get the total. ($3.06)

Explanation:

User The Moof
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories