menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Beth did a walk for charity and earned $24 for every 2 1/2 miles she walked. what is the unit rate?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Beth did a walk for charity and earned $24 for every 2 1/2 miles she walked. what is the unit rate?
asked
Jan 13, 2018
353
views
0
votes
Beth did a walk for charity and earned $24 for every 2 1/2 miles she walked. what is the unit rate?
Mathematics
high-school
Nachoab
asked
by
Nachoab
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
The unit rate would be how much she earns per hour.
Divide 24 by 2 1/2
24 / 2.5 = 9.60
The unit rate is $9.60 per hour
Amit Soni
answered
Jan 20, 2018
by
Amit Soni
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org