350 views
0 votes
Beth did a walk for charity and earned $24 for every 2 1/2 miles she walked. what is the unit rate?

User Nachoab
by
7.9k points

1 Answer

5 votes
The unit rate would be how much she earns per hour.
Divide 24 by 2 1/2

24 / 2.5 = 9.60
The unit rate is $9.60 per hour
User Amit Soni
by
8.5k points

No related questions found