menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
You order two servings of pancakes and a fruit cup.The cost of the fruit cup is $1.50. You leave a 15% tip. Your total bill is $11.50.what is the cost p of one serving of pancakes?
asked
Nov 28, 2018
15.0k
views
2
votes
You order two servings of pancakes and a fruit cup.The cost of the fruit cup is $1.50. You leave a 15% tip. Your total bill is $11.50.what is the cost p of one serving of pancakes?
Mathematics
high-school
Matteo Italia
asked
by
Matteo Italia
7.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
11.5-15%-1.5=8.5/2=4.25 for one serving of pancakes
Matthias Odisio
answered
Dec 3, 2018
by
Matthias Odisio
6.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.8m
questions
10.4m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org