15.0k views
2 votes
You order two servings of pancakes and a fruit cup.The cost of the fruit cup is $1.50. You leave a 15% tip. Your total bill is $11.50.what is the cost p of one serving of pancakes?

1 Answer

5 votes
11.5-15%-1.5=8.5/2=4.25 for one serving of pancakes

User Matthias Odisio
by
6.6k points