15.0k views
2 votes
You order two servings of pancakes and a fruit cup.The cost of the fruit cup is $1.50. You leave a 15% tip. Your total bill is $11.50.what is the cost p of one serving of pancakes?

1 Answer

5 votes
11.5-15%-1.5=8.5/2=4.25 for one serving of pancakes

User Matthias Odisio
by
7.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories