17.9k views
5 votes
Alicia bought 3.8 pounds of cashews for 15.75 about how much was the cost per pound

User Mihirj
by
7.2k points

2 Answers

2 votes
$4.14 per pound. To do this all you do is divide the total price by the amount bought
User AndyWarren
by
8.2k points
6 votes
The answer is $4.14.

Hope this helps!!
User Dan Stocker
by
7.3k points

Related questions

1 answer
1 vote
16.6k views
1 answer
2 votes
14.1k views
2 answers
0 votes
114k views