menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Alicia bought 3.8 pounds of cashews for 15.75 about how much was the cost per pound
asked
Oct 2, 2018
17.9k
views
5
votes
Alicia bought 3.8 pounds of cashews for 15.75 about how much was the cost per pound
Mathematics
college
Mihirj
asked
by
Mihirj
7.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
$4.14 per pound. To do this all you do is divide the total price by the amount bought
AndyWarren
answered
Oct 2, 2018
by
AndyWarren
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
The answer is $4.14.
Hope this helps!!
Dan Stocker
answered
Oct 8, 2018
by
Dan Stocker
7.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 18, 2018
16.6k
views
Alicia bought 3.8 pounds of cashews for 15.74.About how much was the cost per pound
Dae
asked
Jan 18, 2018
by
Dae
8.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
16.6k
views
asked
Dec 24, 2018
14.1k
views
Alicia bough 3.8 pounds of cashews for 15.74 about how much was cost per pound
Fspirit
asked
Dec 24, 2018
by
Fspirit
7.1k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
14.1k
views
asked
Jan 23, 2018
114k
views
Alicia bought 3.8 pounds of cashews for $15.74. About how much was the cost per pound?
Harry Terkelsen
asked
Jan 23, 2018
by
Harry Terkelsen
7.8k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
114k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org