218k views
2 votes
A company is considering whether to purchase or lease a piece of equipment for an upcoming project. the cost to purchase is $10,000 plus $100 per day to operate or $500 per day to lease (including operating costs). if the company anticipates using the equipment for a total of 20 days, they will be indifferent as to whether or lease or purchase it. true

User Helsinki
by
6.6k points

1 Answer

6 votes
Total cost if they purchase the equipment = 10,000 + 100(20) = 10,000 + 2,000 = 12,000

Total cost if the lease the equiplment = 500(20) = 10,000

The total cost of leasing the equipment is less than the total cost of purchasing the equipment, therefore, the company should lease the equipment.
User Abandoned Account
by
7.6k points