61.2k views
2 votes
4 pounds of apples for $5.49 what is the unit rate

User Thaking
by
4.8k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$1.37

Explanation:

4 pounds of apples for $5.49 = 5.49/ 4 = $1.37 per pound

User Cessmestreet
by
4.7k points