61.2k views
2 votes
4 pounds of apples for $5.49 what is the unit rate

User Thaking
by
7.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$1.37

Explanation:

4 pounds of apples for $5.49 = 5.49/ 4 = $1.37 per pound

User Cessmestreet
by
7.4k points

Related questions

1 answer
3 votes
77.4k views
1 answer
3 votes
186k views