2.6k views
5 votes
a student buys a rope at the store the label on the packaging says that the Rope is 2.15 m in length the student measures the robe as 1.85 M what is the students percent error?

2 Answers

3 votes
Hi how are you nice to meet u
User Korun
by
6.7k points
5 votes

Answer: The percentage error of the student is 13.95 %.

Step-by-step explanation:

To calculate the percentage error, we use the equation:


\%\text{ error}=\frac{|\text{Experimental value - Accepted value}|}{\text{Accepted value}}* 100

We are given:

Length of rope measured by student = 1.85 m

Actual length of the rope = 2.15 m

Putting values in above equation, we get:


\%\text{ error}=(|1.85-2.15|)/(2.15)* 100\\\\\%\text{ error}=13.95\%

Hence, the percentage error of the student is 13.95 %.

User Jjrr
by
6.5k points