menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
4 tomatoes cost 3.40.How much does 1 tomato cost
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
4 tomatoes cost 3.40.How much does 1 tomato cost
asked
Apr 20, 2018
11.3k
views
1
vote
4 tomatoes cost 3.40.How much does 1 tomato cost
Mathematics
college
Arindam Choudhury
asked
by
Arindam Choudhury
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
1 tomato will cost 85 cents because when you divide 3.40 and 4, your unit rate will be $0.85.
KishoreK
answered
Apr 22, 2018
by
KishoreK
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
3.40 ÷ 4 = 0.85
Each tomato cost $0.85
Ben Claar
answered
Apr 25, 2018
by
Ben Claar
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org