44.7k views
2 votes
Bananas are on sale for $0.40 a pound, and you have a coupon for $0.25 05 your total purchase. \vrite a function mle for the cost of n pounds. how much would 30 pounds of bananas cost? /1 point)

User Gnr
by
5.8k points

2 Answers

1 vote
It would be c(n)=0.4n-0.25; $11.75
So C
User Fadi
by
7.2k points
6 votes

Answer:


C(n)=0.40n - 0.25

Explanation:

We know that

Bananas cost $0.40 per pound.

The coupon offers a $0.25 discount of the total purchase.

Let's call
n pounds and
C(n) the cost of
n pounds.

The function that models this problem is


C(n)=0.40n - 0.25

This expression states that each pound costs $0.40, and there's a discount of $0.25 in the final price.

Therefore, the function is


C(n)=0.40n - 0.25

User Uomo
by
7.6k points