153k views
2 votes
A shop sells one pound bags of peanuts for $2 and three-pound bags of peanuts for $5. if 9 bags are purchased for a total cost of $36, how many three-pound bags were purchased?

2 Answers

2 votes

Answer:

6

Step-by-step Step-by-step explanation:

Let c represent three-pound bags and a represent one-pound bags.

Use a system of equations:

{9 = c + a

{36 = 5c + 2a

−⅕[36 = 5c + 2a]

{9 = c + a

{−7⅕ = −c - ⅖a >> New Equation

____________

1⅘ = ⅗a

__ ___


3 = a [Plug this back into both equations above to get the c-term of 6];
6 = c

I am joyous to assist you anytime.

User Bryanbraun
by
8.5k points
4 votes
1 bag = $2
3 bags = $5
9 bags = $36

we know someone unknown number of bags were sold
i'll represent those with a and b
a = number of 1 pound bags
b = number of 3 pound bags

2a + 5b = 36 ----- amount of money -(1)
a + b = 9 ------number of bags -(2)

from the second equation we have:
a = 9 - b
b = 9 - a

I'll use substitution method:
you could substitute either a or b into the equation (2)
I'll just use a

2a + 5b = 36
a = 9 - b

2(9 - b) + 5b = 36
18 - 2b + 5b = 36
-2b + 5b = 36 - 18
3b = 18
b = 6

no we know b = 6
we and to find a, we know that a = 9 - b
therefore a = 9 - 6
a = 3

the question only asked for the number of three pounds
which is represented here by b

therefore the answer of 3 pound bags is 6
User Manofsins
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories