169k views
1 vote
The cost for 3 shirts is $19.50. Find the unit rate of cost per shirt.

User Zjywill
by
8.4k points

2 Answers

3 votes
Divide 19.50./3=

Your answer is 6.5

Hope that helped.
User Adrien Plisson
by
8.4k points
5 votes
The unit cost for each shirt is $6.50
Have an Awesome day!
User Trey Gramann
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.