24.5k views
2 votes
A 3.0 kg mass moving to the right at 1.4 m/s collides in a perfectly inelastic collision with a 2.0 kg mass initially at rest. what will the velocity of the combined mass be after the collision? show your work.

2 Answers

3 votes
Solution Formula total velocity, V =mass 1 Ă— velocity 1 + mass 2 Ă— velocity 2 â• mass 1 + mass 2 Given mass 1 = 3.0 kg, velocity 1 = 1.4 m/s, mass 2 = 2.0 kg, velocity 2 = 0 m/s V = 3.0 Ă— 1.4 + 2.0 Ă— 0 â• 3.0 + 2.0 V = 0.84 m/s
User Ahmed Salman Tahir
by
7.0k points
5 votes

Answer:

0.84 m/s

Step-by-step explanation:

we can solve the problem by using the law of conservation of momentum: the initial momentum must be equal to the final momentum, so we can write


p_i = p_f


m_1 u_1 + m_2 u_2 = (m_1 +m_2 )v

where


m_1 = 3.0 kg is the first mass


u_1=1.4 m/s is the initial velocity of the first mass


m_2 = 2.0 kg is the second mass


u_2 = 0 is the initial velocity of the second mass


v is the final velocity of the two combined masses after the collision

Re-arranging the equation and substituting the numbers, we find


v=(m_1 u_1 +m_2 u_2)/(m_1+m_2)=((3.0)(1.4)-0)/(3+2)=0.84 m/s


User Juhi Saxena
by
7.4k points