126k views
4 votes
Rebecca wants to buy cupcakes. She can buy 2 for $0.48 or 5 cupcakes for $.1.25. Which is the better buy? Explain your answer.

User Pavel Sem
by
6.9k points

2 Answers

2 votes
To figure this out, you have to find the unit price of both.
The unit price for buying two cupcakes is 24 cents for 1 cupcake.
The unit price for buying 5 cupcakes is 25 cents for 1 cupcake. Therefore, the better buy is to buy two cupcakes. They are one cent less each.
User Burnell
by
6.7k points
1 vote
2 for $0.48 is a better buy. You save 1 cent per cupcake.

There's really not much of a difference though.
User Chamika
by
7.3k points