menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
An 8-kilogram bag of carrots costs $16.08. What is the unit price?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
An 8-kilogram bag of carrots costs $16.08. What is the unit price?
asked
Dec 17, 2018
95.0k
views
1
vote
An 8-kilogram bag of carrots costs $16.08. What is the unit price?
Mathematics
middle-school
Mohaps
asked
by
Mohaps
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
The unit rate is $2.01
Nrusingha
answered
Dec 20, 2018
by
Nrusingha
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
The Unit Price Is $2.01
Gammachill
answered
Dec 23, 2018
by
Gammachill
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org