208k views
0 votes
How do you solve- if 12 roses cost $18.96 what is the cost of 5 roses.

2 Answers

3 votes
So, if 12 roses cost $18.96 so 18.96 divided by 12=$1.58x5= $7.80
User Lue
by
8.1k points
3 votes
18.96 divided by 12 equals the price of 1 rose
price of 1 rose= 1.58
1.58 multiplied by 5= 7.9
the cost of 5 roses is $7.90
User Stefanz
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories