5.506x10^23 atoms First, determine the molar mass of Calcium Nitrate [ Ca(NO3)2 ]. Look up the atomic weights of the involved elements. Atomic weight calcium = 40.078 Atomic weight nitrogen = 14.0067 Atomic weight oxygen = 15.999 Molar mass Ca(NO3)2 = 40.078 + 2 * 14.0067 + 6 * 15.999 = 164.0854 g/mol Determine the number of moles of Ca(NO3)2. 16.67 g / 164.0854 g/mol = 0.101593439 mol Now multiply by the number of atoms in Ca(NO3)2 which is 9. So 9 * 0.101593439 = 0.914340947 Finally, multiply by avogadro's number. Giving: 0.914340947 * 6.0221409x10^23 = 5.50629001x10^23 Round the result to 4 significant figures, giving 5.506x10^23 atoms.