menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Mrs. Brand spent $50 on a sewing project. She bought 4 yd. of material and $6 worth on notions. What is the price per yard that she spent on the material?
asked
May 6, 2018
201k
views
4
votes
Mrs. Brand spent $50 on a sewing project. She bought 4 yd. of material and $6 worth on notions. What is the price per yard that she spent on the material?
Mathematics
middle-school
Jhauris
asked
by
Jhauris
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
50 - 6 = 44
44/4 = 11
The price per yard is $11.
I hope that helped you! c:
Choroba
answered
May 12, 2018
by
Choroba
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 8, 2018
89.3k
views
When purchasing notions for a sewing project, you should choose thread that's _______ the fabric color. a. the same color as b. a lighter tint than c. a shade darker than d. much darker than?
Adrian Teh
asked
Aug 8, 2018
by
Adrian Teh
8.1k
points
Arts
high-school
2
answers
5
votes
89.3k
views
asked
Sep 14, 2017
168k
views
Identify the persuasive technique that is often used to create brand loyalty by linking a product to something positive. This technique connects the product to desirable notions such as loyalty, beauty,
Roonaan
asked
Sep 14, 2017
by
Roonaan
8.0k
points
Business
high-school
2
answers
1
vote
168k
views
asked
Feb 17, 2017
63.8k
views
Identify the persuasive technique that is often used to create brand loyalty by linking a product to something positive This technique connects the product to desirable notions such as loyalty, beauty,
Alex Newman
asked
Feb 17, 2017
by
Alex Newman
7.6k
points
English
high-school
2
answers
3
votes
63.8k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org