126k views
5 votes
Ted bought a fishing pole for $35.99, bait for $12.99, and a pair of shorts for $14.99. He had a coupon for 25% off the shorts only. What was the total cost of Ted’s items before tax?

$64.00


$63.97


$60.22


$47.98

User Kiabso
by
7.1k points

2 Answers

5 votes
The answer is $60.22

14.99 - 25% = 11.24 (25% of $14.99 = $3.75)
$11.24 + $12.99 + $35.99 = $60.22
User Unmesh Kondolikar
by
7.4k points
1 vote
47.98 is the answer, hope it helps

User Volma
by
7.4k points