144k views
6 votes
Zach mazrahi can buy a dozen pencils for $1.89 , 24 pencils for $3.60 or 36 pencils for $5.49 what is the Best Buy?

User Absmiths
by
7.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:

24 pencils for $3.60

Step-by-step explanation:

What you need to do is to find the unit rate of all of them. 1.89/12 is .1575, 3.60/24 is .15, and 5.49/36 is .1525. The least one is the cheapest one.

User Nipper
by
7.9k points

Related questions

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.