Answer:
24 pencils for $3.60
Step-by-step explanation:
What you need to do is to find the unit rate of all of them. 1.89/12 is .1575, 3.60/24 is .15, and 5.49/36 is .1525. The least one is the cheapest one.
5.8m questions
7.5m answers