menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Twelve cupcakes cost $14.25. What is the price per cupcake? Round to the nearest cent.
asked
May 5, 2022
208k
views
0
votes
Twelve cupcakes cost $14.25. What is the price per cupcake? Round to the nearest cent.
Mathematics
middle-school
Gabriel Duarte
asked
by
Gabriel Duarte
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
11
votes
$1.19 is the answer 14.25 divided by 12= 1.18
Lionel Chan
answered
May 8, 2022
by
Lionel Chan
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
9
votes
Answer:
$1.19
Explanation:
14.25/12=1.19
Johnny Maelstrom
answered
May 8, 2022
by
Johnny Maelstrom
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 27, 2021
12.6k
views
Heather had $26 to spend on twelve cupcakes. After buying them, she had $9 left. How much did each cupcake cost?
Badhon Ashfaq
asked
Jan 27, 2021
by
Badhon Ashfaq
8.4k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
12.6k
views
asked
Jul 27, 2021
152k
views
Ms. Barclay orders birthday cupcakes for the month of June from an online vendor. Each cupcake costs $1.25 and there is a one-time delivery fee of $3.25. The total cost of the order is $14.50. How many
Stdcerr
asked
Jul 27, 2021
by
Stdcerr
8.5k
points
Mathematics
college
1
answer
3
votes
152k
views
asked
Nov 17, 2021
206k
views
Jill bought 3 cookies and 2 cupcakes for $12.25. Kim bought 5 cookies and 1 cupcake for $14.00.
Toasteroven
asked
Nov 17, 2021
by
Toasteroven
7.6k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
206k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org